wybielenie zębów - amdent stomatolog dentysta łódź - implanty zębowe licówki

Idź do spisu treści

Menu główne:

wybielenie zębów

Wybielanie -metody

PASKI WYBIELAJĄCE


Paski wybielające do zębów stosuje się powszechnie od kilku lat. Podobnie jak żele wybielające, zawierają aktywne substancje - te same, które stosuje się w gabinetach stomatologicznych - ale w mniejszym stężeniu (zwykle nadtlenek karbamidu 5-7% .)

Paski nakłada się na górne i dolne zęby. Terapia trwa 7 dni. W tym czasie należy dwa razy dziennie zakładać paski na 30min.

Możliwe do osiągnięcia efekty są porównywalne z efektami działania żeli wybielających. Rozjaśnimy zęby o 2-3 tony. Według producentów skutki działania utrzymają się przez co najmniej 6 miesięcy.

Wadą pasków jest fakt, że sięgają one tylko do "czwórek". Zębów trzonowych w ten sposób nie wybielimy, choć rzadko kto ma przecież tak szeroki uśmiech, żeby było je widać.

WYBIELANIE NAKŁADKOWE

Najpopularniejszą metoda wybielania polega na wykonaniu plastikowych nakładek na zęby, do których pacjent nakłada niewielką ilość wybielającego żelu. Żel pozostaje w kontakcie z zębami przez kilka godzin, dlatego najwygodniej wybielać zęby podczas snu. Żel ma przyjemny smak a nakładki są idealnie dopasowane, dlatego nie ma problemu ze spaniem. Cały zabieg trwa od 7 do 10 dni.

W Polsce są dostępne żele wybielające 3 lub 4 firm, podczas gdy w Stanach nie ma miesiąca, by nie pojawiał się nowy produkt. Najnowsza tendencja to zwiększanie stężenia żelu - nawet do 30% - przez co skraca się czas wybielania. W zależności od zastosowanego środka, nakładki nosi się wtedy tylko od 30 min do 2 godzin i cały proces trwa poniżej 7 dni.



Wybielanie w gabinecie.

Dla osób, którym noszenie nakładki spawiałoby dyskomfort lub ze względów czasowych, lub ze względów czasowych możemy zaproponować zabieg wybielania w gabinecie w ciągu ok. 1.5 h. W tym celu używa się środka o wyższym stężeniu. Po osłonięciu dziąseł specjalną żywicą nakłąda się bezpośredni na ząb żel, po kilkurkotnej aplikacji środka w ciągu 1h uzyskuje się efekt wybielenia. Tym sposobem zostają rozjaśnione zęby w okolicy przedniej do pierwszego trzonowca (szóstki).


 
wybielenie zębó żywych
wybielanie zębów żywych
wybielanie zębów lampą
wybielanie zęba po leczeniu kanałowym
 

Licówki

Obecnie coraz większe zainteresowanie budzi zastosowanie licówek. Są to stałe uzupełnienia protetyczne stosowane w stomatologii estetycznej do pokrycia nieestetycznych powierzchni wargowych i policzkowych zębów górnych i dolnych.

Częściej stosowane są w odcinku przednim zębów szczęki. Są korzystniejszą alternatywą niż wykonanie koron protetycznych, ze względu na niewielki stopień utraty tkanek twardych zęba w wyniku szlifowania.

Korona protetyczna wymaga preparacji całego zęba dookoła, natomiast w przypadku cieniutkiej licówki lekarz delikatnie usuwa niewielką warstwę szkliwa z powierzchni wargowej na grubość 0,5-0,9 mm. Technikę laminatową zalicza się do uzupełnień protetycznych, które oszczędzają tkankę twardą zęba. Materiałem do wykonania licówek jest kompozyt lub porcelana.

Wskazania do zastosowania licówek:

- przebarwienia zębów trudne do wybielenia np.: tetracyklinowe, po leczeniu kanałowym,
- niedorozwój szkliwa i zębiny (amalogenesis imperfecta)
- niekosmetyczne wypełnienia zębów przednich,
- ubytki brzegów zębów, ukruszenia kątów brzegów siecznych
- diastemy między zębami,
- wydłużenie startych patologicznie zębów,
- zdecydowana zmiana koloru zębów

Domowe sposoby wybielania zębów:

Pasty wybielające

Pomagają usunąć przebarwienia powstające na bieżąco, np. na skutek picia kawy czy herbaty. Pasty nie zagwarantują nam śnieżnobiałych zębów, o ile wcześniej takich nie mieliśmy. Metoda ta często wymaga konsekwencji oraz regularnego i długotrwałego stosowania.

Gumy do żucia

Obecnie producenci prześcigają się w reklamach specjalistycznych gum do żucia mających wybielić nasze zęby. Gumy na pewno walczyć z kamieniem nazębnym, hamując jego osadzanie, a także oczyszczą nasze zęby po posiłku. Nie oczekujmy od nich jednak spektakularnych efektów. Aby naprawdę pozbyć się niechcianego odcienia z zębów należy sięgnąć po profesjonalne metody gabinetowe.  

 Wybielanie martwych zębów

Zabieg polega na około dwukrotnym umieszczeniu przez lekarza stężonego środka wybielającego we wnętrzu przebarwionego, martwego zęba. Wybielanie trwa od 1 do 2 dni poczym .ząb jest ponownie wypełniony materiałem kompozytowym

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego